Beseda s předsedou Spolku českých novinářů

Besedu s fotografem a předsedou Spolku českých novinářů Karlem Mevaldem dne 28. února 2013 zorganizovala v Praze Česko-ruská společnost. Své první profesionální zkušenosti získával Karel Mevald v rodinném fotoateliéru svého otce Rudolfa Mevalda v rodném Jičíně. Po absolvování grafické školy obor fotograf v Hradci Králové nastoupil v roce 1951 do České tiskové kanceláře v Praze. Zde se po získání praxe se stal v roce 1955 redaktorem a fotografem a od roku 1980 řídil oddělení barevné fotografie. V období let 1984 až 1989 byl předsedou Klubu fotoreportérů Českého svazu novinářů. V současnosti je předsedou Spolku českých novinářů. V současné době se v rámci své profese věnuje živé aktuální i nadčasové fotografii s nejširší tematikou. Za svou kariéru vytvořil portréty řady významných osobností politiky, vědy, kultury a sportu, i světového významu. Byl prvním zahraničním fotoreportérem, který fotografoval na kosmodromu v SSSR. Jeho tvorba byla oceněna řadou uznání, vedle Čestného uznání World Press Photo obdržel například stříbrnou medaili Interpressfoto v Sofii 1972. V roce 1983 byl jeho snímek ze Závodu Míru oceněn l. cenou v soutěži „Sportovní fotografie roku“ Praha 1983.

Zdroj: https://jicinsky.denik.cz/kultura_region/jicin-fotograf-mevald-rodak20110916.html